Фотопослуги та фототовари для кожного!
(032) 297-56-57
Пн-Сб 9.00-20.00 Нд 10.00-18.00

Покрова в Україні: святкування і традиції

Покрова в Україні: святкування і традиції

14 жовтня 2016

За легендами, історія Покрови починається з переказів про чудеса, скоєні завдяки заступництву Богоматері, що розкинула над віруючими своє чудове покривало (омофор, або покров). 

Пресвята Покрова та князь Аскольд 
Одна з них оповідає, що більше 11 століть тому покров Святої Богородиці врятував жителів Константинополя від завоювання князем Аскольдом. Тоді, будучи ще язичником, він зі своїми воїнами осадив православне місто. Жителям Константинополя загрожувала загибель, але вони стали ревно молитися Божій Матері. І вона врятувала їх, укривши своїм омофором: вороги вже не могли бачити благочестивих городян, і останні врятувалися. Дивовижна подія вразила Аскольда, і він зі своїми дружинниками прийняв християнство. 
Покрова Пресвятої Богородиці та врятована Візантія 
Є й інша легенда про Покрову Пресвятої Богородиці, яка дещо схожа з першою. У 10 столітті на грецьку Візантію напали араби (сарацини). Якраз у цей час у Влахернському храмі в околицях Царграда йшло богослужіння, віруючі стали просити Богородицю про захист. Двом з них, Андрію Юродивому та його учню Єпіфанію, було видіння Божої Матері, яка молилася разом з віруючими і накрила їх своїм покривалом-омофором. Греки перемогли в цій битві, і Візантія була врятована. 
Свято Покрови Пресвятої Богородиці та українські козаки
Українські козаки завжди по-особливому шанували свято Покрови, адже вважали Богоматір своєю заступницею. Ікона Марії з омофором була в кожному козацькому курені, а головна січова церква завжди була Покровською. З'явився навіть особливий тип ікони – «Козацька Покрова», на якій зображували козаків та їхніх старшин під розпростертим покровом Богородиці. За даними Інституту національної пам'яті, вціліло трохи більше десятка таких ікон. 
На Покрову молилися за воїнів, які перебувають у походах і захищають вітчизну, обирали козацьких отаманів. До нас дійшли перекази про те, як після зруйнування Запорозької Січі в 1775 році козаки, що пішли з рідних місць за Дунай, взяли із собою як найбільшу цінність ікону Покрови Пресвятої Богородиці. 
Покрова вважається і датою створення Української повстанської армії (УПА), хоча, на думку деяких істориків, дата 14 жовтня спірна. У наш час нащадки славних козаків згадали про традиції батьків і дідів. З 1999 року свято Покрови відзначають ще й як День українського козацтва. Тепер Покрова вважається і Днем захисника України – в 2014 році вийшов відповідний Указ Президента. Чому саме цей день? Ідею подали фахівці Українського інституту національної пам'яті, мотивуючи це тим, що історично саме 14 жовтня вшановували українське військо.

Джерело - www.ua.igotoworld.com